Arvutimaailma avastusretked

2023. aastal koostatud Eesti inimarengu aruande kohaselt tunnevad enam kui pooled üle 50-aastastest eestimaalastest digitaalset mahajäämust ja sellega kaasnevat üksindust. Seega on vanemaealised jäänud digilõhe teisele poolele, tarbides minimaalselt või üldse mitte selliseid igapäevased e-teenuseid nagu internetipangad, digiregistratuur, eesti.ee veebivärav, e-valimised jne. Samas on seenioritel enamasti piisavalt aega ja tahtmist uusi asju õppida, ent nad vajavad teistsugust lähenemisviisi kui koos personaalarvutitega üles kasvanud keskealised või puutetundlike ekraanide külge kleepunud nutiajastu noored. 

Meie sihtrühmaks on vanemaealised, kelle õpingute ajal olid arvutid piltlikult öeldes puust, ent “itimehed/-naised” rauast: arvutid võtsid enda alla söögisaali suuruseid ruume, andmebaasid olid talletatud augustatud perforkaartidele, piiritus oli IT-valdkonnas kõvasti suurem kulumaterjal kui täna printeritahm või A4 paber ning Steve Jobs polnud veel jõudnud astuda kolledžisse, et sealt juba järgmisel semestril välja visatud saada. Tulemuseks on see, et vanemaealised kas kardavad mõne üksiku klahvivajutusega kaasaegset nutiseadet pöördumatult katki teha või toimetavad internetiavarustes niivõrd hooletult, et küberpahalasele on soovi korral seeniori digiintentideedi ülevõtmine samavõrd lihtne nagu hingekosutav jalutuskäik rohelusse. 

Kuna järjest enam teenuseid muutub (üksnes) digitaalseks, on meil vaja vanemaealisi järele aidata, et nad suudaksid riigi e-teenuseid kasutada, interneti kaudu oma lähedaste ja eakaaslastega suhelda ning teeksid seda kõike pidevalt kasvavate küberohtude taustsüsteemis piisavalt turvaliselt. Seetõttu oleme loonud spetsiaalselt seenioritele mõeldud Arvutimaailma avatusretke koolitusformaadi. 

4–6 kohtumisest koosnevatel Arvutimaailma avastusretkedel tutvustame lähemalt arvuteid, internetti ja digilahendusi ning tõstame seeniorite teadlikkust kasulikest veebilehtedest, mis kasvatavad digitaalset heaolu. Erilist tähelepanu pöörame küberhügieenile ja turvalisele internetikasutusele, mille võtmerolli seeniorid sageli alahindavad. Üle ega ümber ei saa ka tehisarust ja -arutusest, sest ühte sammu AI mugavate kasutusvõimalustega käivad ka sellega kaasnevad ohud, nii et juba täna tehakse enamik küberründeid täielikult või vähemalt osaliselt automatiseeritult tehisintellekti kaasabil. Avastusretke viimasel etapil kuulame eakate muresid igapäevasel nutiseadmete kasutamisel ning püüame neile enne finišijoont ka praktilised lahendused leida.  

Arvutimaailma avastusretke sisu ja programm ei ole erinevalt Babüloonia muistse kuninga Hammurapi seadustekogust kivisse raiutud, sest enamasti tuleb parimate tulemuste saavutamiseks just lõhkuda sisse juurdunud harjumuste muster ning viia end vähemalt mugavustsooni piirile või koguni sealt edasi teisele poole. Täpselt nii nagu Christoph Kolumbus ei leidnud Läände purjetades eest mitte etteplaneeritud Indiat, vaid hoopis ootamatu Ameerika. Seepärast kuulame tähelepanelikult tellija soove ning paneme neist lähtuvalt kokku konkreetse koolituskava, sest kunagi ei või teada, millisele mandrile meie avastusretk välja jõuab. 

Avastusretke algkursi seadmiseks võta meiega ühendust info@digitarkus.ee.

Scroll to Top